125324444835508 125324444835508
top of page
Search

Süstidega salenemine ehk mis on lipolüüs?

Rasvkudet peetakse keha suurimaks energiasalvestusorganiks. Lipolüütikumide süstimine ehk lipolüüs on kosmeetiline protseduur, mil toimeainete lahuseid süstitakse rasvkudedesse eesmärgiga rasvarakke vähendada. Lipolüütikumidega rasvade lagundamine sobib patsientidele, kes on huvitatud mitte kirurgilisest esteetilisest meditsiinilisest lähenemistest.


Lipolüütikumide süstimise protsessi tulemusena mobiliseeritakse rasvarakud, et “varustada kütusega” teisi elundeid, sh reguleerivad lipolüüsi ka füsioloogilised tegurid, nagu dieedi pidamine, füüsiline koormus ja vananemine. Lipolüütiline toime süstemeetodil põhineb peamiselt toimeainetel nagu fosfatidüülkoliin ehk fosfolipiid (letsitiin) ja naatriumdeoksükolaat ehk sapi hape, mida kasutati varasemalt veenikaudsete ravimitena verehäirete ravimisel.


Lipolüülitilist preparaati süstitakse otse subkutaansesse rasvakihti mitmekordsete süstetega mikronõela kasutades. Eesmärgiks on lokaalselt rasvakogumite vähendamine.


1966. aastal avastati, et fosfatidüülkoliini intravenoosselt manustades suudab see kõrvaldada vereringest rasvembooliat. Veidi aega hiljem kiideti Saksamaal heaks preparaatide kooslus: 5% fosfatidüülkoliin ning 2,5% deoksükolaat. Neid toimeaineid hakati kasutama veenisisese ravimina rasvembolite, düslipideemia ning alkohol-indutseeritud maksatsirroosi ravis.


Deoksükoolhappel ehk sapi happel on rakke lahustavad omadused. Pärast süstimist põhjustab see rakumembraanide ja rasvarakkude vähenemist. Tulemuseks on kerge põletikuline reaktsioon. Deoksükoolhape kinnitati süstitava ravimina Ameerika Ühendriikides 2015. aastal ja paljudes riikides 2018. aastal (Šveits: Belkyra, Ameerika Ühendriigid: Kybella).


Fosfatidüülkoliin on looduslikult esinev fosfolipiid. Sel on kolm olulist funktsiooni:

  1. emulgeerib (lahustab rasva veega);

  2. essentsiaalne komponent, mis reguleerib kolesterooli ainevahetust;

  3. essentsiaalne komponent rakumembraanides.

Fosfatüüdkoliin ja deoksükoolhape mängivad koosluses olulist rolli keha kontuurimises.

Kõrvaltoimed


Lipolüütikumide mesoteraapililisel süstimisel rasva lahustava ning keha kontuuriva eesmärgiga on mitmeid eeliseid. On teada vähesed ning üldiselt paari päevaga mööduvad kõrvaltoimed, millest peamised on:

  • kerge paistetus;

  • kerge punetus;

  • sügelus ning valulikkus süstepiirkonnas.

Peale protseduuri võib süstitav piirkond tunduda paistetusest tingituna suurem.

Protseduur ei vaja eraldi taastumisaega ning esimesed tulemused võivad olla märgatavad 2-3 ndl möödumisel. Protseduur vajab vähemalt kolme kordusprotseduuri 2-3 ndl intervalliga. Protseduur ei sobi patsientidele, kellel on lõtvunud ning kehva toonusega nahk süstepiirkonnas. Protseduuri saab läbi viia tuimestuseta.


Lisainfot leiad ka siit: https://www.medicina.ee/lipolüüs


Kasutatud kirjandus


Mesotherapy for Body Contouring | 10.1097/01.prs.0000162227.94032.ed

Lipostabil: The Effect of Phosphatidylcholine on Subcutaneous Fat | Aesthetic Surgery Journal | Oxford Academic

Lipodissolve for Subcutaneous Fat Reduction and Skin Retraction | Aesthetic Surgery Journal | Oxford Academic

Kroupa, J. (1966). "Lipostabil in the prevention of fat embolism. (Experimental study)". Rozhl Chir. 45 (Pt 7): 444–452. PMID 5924189.コメント


bottom of page