125324444835508 125324444835508
top of page
Search

RETINOOL - vananemisvastaste toimeainete kuldstandard

Küsimatagi on suurimaks vananemisvastaseks õnnistuseks olnud retinoe happe tutvustus 1986 a Albert M. Kligmani (MD, PhD) poolt. Sellest ajast peale on vitamiin A maailm suure leegiga põlema läinud ning on avastatud selle palju erinevaid vorme, millega naha seisundit parandada saab. Erinevad vitamiin A vormid varieeruvad oma tugevuse ja toime poolest nahas.


Praegusel ajal ilmselt enam keegi ei vaidle ka vastu, et vitamiin A on justkui kuldstandard koostisosa saavutamaks efektiivseid tulemusi näonaha hoolduses. Pigmentatsiooni vähendamisest kuni akne kontrolli alla saamiseni, võitluses kortsudega ning naha rejuveneerimises on vitamiin A kliiniliselt tõestatud ja efektiivne koostisosa – nii probleemide ennetamises kui korrigeerimises.


Kuid nagu paljud muud asjad esteetika maailmas, ei ole ka vitamiin A tüübid koostiselt ühesuguse efektiivsusega. Kõik, mis kannab nime „retinool“, „vitamiin A“, ei ole alati võrdsed oma toimelt. Efektiivsus ei sõltu mitte ainult vitamiin A tüübist, vaid ka kontsentratsioonist tootes ja selle tehnoloogiast nahas õigele sügavusele jõudmises.


VITAMIIN A


On palju erinevaid vitamiin A vorme, kõik nad kuuluvad retinoidide „perekonda“. Need on näiteks: aktiivne vorm retinoe hape, retinüül retionaat, retinaal, retinool, retinüül palmitaat, retinüül atsetaat, retinüüli estrid.


Meie kehad vajavad vitamiin A-d terveteks luude kasvuks ja olemasoluks ning tugevaks immuunsüsteemiks, kuid naturaalselt meie organism seda ise ei tooda. Vitamiin A-d leidub kartulites, porgandites, rohelistes köögiviljades – nende tarbimine aitab organismil saavutada eluks vajaminev miinimum kogus antud vitamiinist. Nahk on kogu organismist viimane, mis saab allesjäänud vitamiin A-d tarbida. Seega, kui tarbite eelnevalt loetletud toiduaineid vähem, ei saa teie nahk paljuski osa vitamiin A kasulikkusest. Vitamiin A-d aplikeerides on nahal aga parimad võimalused saada osa selle vananemisvastastest ja tervislikest omadustest. Samuti teeb vitamiin A peale kandes läbi terve rida protsesse – eesmärk on muutuda nahas retinoe happeks, mis mõjutab nahka otseselt.


MIS ON RETINOOL? – Seda küsitakse palju ja tihti!


Retinool on vorm vitamiin A-st, mida kasutatakse nahahoolduses, et muuta nahk nooruslikumaks läbi fibroplastide stimuleerimise, mis on vastutavad kollageeni, elastiini, niiskustaskaalu ja naharakkude seisukorra eest. Kuigi retinool kuulub retinoidide perekonda, siis vitamiin A ise ei ole reinoid, kuna ei haaku otseselt retinoidide retseptoritele meie naharakkudes. Rakkudes tuleb kõigepealt muundada vitamiin A retinoe happeks. Retinoe hape on see, mis soodustab suhtlust rakkude vahel, stimuleerides vananevate rakkude jätkuvat uuenemist ning taastekitab kollageeni ja elastiini.


Retinool on ühtlasi tuntud ka kui „super koostisosa nahahoolduses“, millel on nii mitmeidki eeliseid võrreldes teistega, näiteks naha loomulik rakkude uuenemise tõus, vanade rakkude eemaldamine, mis poore ummistavad, ja kasvav kollageeni produktsioon.

Retinool on oma „perekonnast“ üks stabiilsemaid vorme ning ühtlasi läbib ta ka „lühema tee“, et mõjutada nahka otsesemalt reinoe happena. Pikema tee läbimisel teiste vormide puhul jõuab väheneda retinoe happe kogus, millega nahka suudetakse mõjutada, mis omakorda tähendab väiksemaid muutuseid nahas.


RETINOOLI KOGUS


Vitamiini kogust määrab protsentuaalne osakaal, kuid meie loeme seda hulka rahvusvaheliselt kindlaks määratud ühikute kaudu, milleks on IU (bioloogilise aktiivsuse näitaja). Üks ühik vitamiin A IU-d on võrdne 0,3 mikrogrammi vitamiin A-ga.


RETINOIDIDE BIO-AKTIIVSUS


Bioloogilise aktiivsuse hulk erineb igas vitamiin A substraadis. Retinoe hape on ainus vorm retinoididest, mida organism kasutada saab. Keha aga kasutab spetsiaalseid ensüüme rakkudes, et muuta vitamiin A retinoe happeks. Mitte kõik vitamiin A vormid ei ole loodud seejuures võrdselt omastamiseks, mõned on kergemini muundatavad kui teised. Tüüpiline vitamiin A muundamine näeb välja selline:


Retinüül palmitaat <=> Retinool <=> Retinaal => Retinoe hape


Nagu näete, võtab aega kaks kuni kolm metaboolset protsessi, et muuta retinool ja retinüül palmitaat retinoe happeks. Seega on üleüldine retinooli muundumine retinoe happeks nõrga tasemega, kuid retinüül palmitaadil on see veel nõrgem. Suur kogus retinooli ja veel suurem kogus retinüül palmitaati vajavad rakku viimist selleks, et tõsta retinoe happe kogust ja saavutada kliiniliselt nähtavaid tulemusi. Retinaal on lähim eelkäija retinoe happele, mis suudab kõige paremini viimase omadusi esindada.


RETINOIDIDE BIO-KEEMILINE RADA


Nahas on palju retinoidide retseptoreid, igaüks neist mõjutab erinevaid rakulisi protsesse. Esmalt, retinooli üksüdeerudes muundub viimane retinaaliks. Retinaal oksüdeeritakse, et toota retinoe hapet, ja seotakse naharakkudes retinoidi retseptoritega – oluline etapp, et võimaldada rakutuuma sisenemine ning siduda end raku DNA-ga. See on retinoe happe protsess raku DNA-s, mis annab olulist bioloogilist effekti nahas.


Peamised retinooli bioloogilised protsessid on epiteelrakkude proliferatsioon ja diferentseerumine, immuunsuse tekitamine, veresoonte stimulatsioon, kollageeni tootmine. Mõned teised funktsioonid sisaldavad endas näiteks kartsinogeneeside pärssimist, UV kiirguse neeldumist, antioksüdatiivset toimet ja pigmentatsiooni kontrolli. Lisaks, kuna retinoidid sisaldavad endas mitmeid konjugeeritud kaksiksidemeid, neutraliseerivad nad vabu radikaale ning kaitsevad seega raku DNA-d, rakumembraani ja proteiine UV-kiirguse poolt tekitatud oksüdatiivse stressi poolt.


VITAMIIN A STABIILSUS


Vitamiin A vormid on ühtlasi kahjustatavad kõikide UV-kiirguste poolt, nii UVB (290-320 nm) kui UVA (320-400 nm), seega soovitatakse öist aplikeerimist.


KLIINILINE VITAMIIN A KASUTAMINE


Vitamiin A-d võib kasutada erinevate kliiniliste näidustuste korral, nt akne, vananev nahk ja hüperpigmentatsioon. Kõik vitamiin A vormid omavad seega kindlat põhjust, miks just neid valitakse konkreetse patsiendi ja probleemi ravimiseks.


Vitamiin A mikrokapseldumine on ühtlasi ka väga hea moodus tagada aine stabiilsus, edasikandumine ja efektiivsus. Sünteetiline vaha või polümeer kapseldab vitamiin A-d, kaitseb seda seni, kuni on vaja, ning seejärel laseb aeglaselt nahas imenduda. See annab võimaluse retinoolil vähem nahka ärritada ning aega nahas vabaneda. Kuna vitamiin A-ga toidetakse nahka väikestes kogustes, suudab organism seda metaboliseerida pika aja vältel ning seetõttu ka muundatakse rohkem retinooli retinoe happeks.


Tule konsultatsioonile, et viia oma nahahooldusrutiin maksimumini võimalikust, sh anname soovitusi erinevate tugevatoimeliste protseduuride kohta, millega võimendada anti-aging eesmärke! Konsultatsiooni aja saab registreerida siit.Comments


bottom of page