Search

PRP vs PRF protseduur

Oleme otsustanud tuua kliinikusse PRF protseduuri, mis sarnaneb kohati tehnoloogialt PRP protseduuriga, kuid on sisuliselt siiski erinev. Mis on siis nende erinevus ja miks eelistada ühte teisele?


Väga kaua kasutati ainsana trombotsüütide põhise protseduurina PRP (trombotsüütide rohke plasma - Platelet Rich Plasma) protseduuri kudede parandamise viisina. Tehnoloogia ja meditsiin järjest areneb, mistõttu on hiljem hakanud turgu vallutama PRF (trombotsüütide rohke fibriin - Platelet Rich Fibrin), mida kasutatakse järjest enam erinevate lihasluukonna kudede parandamises. Ühtlasi on see levimas ka esteetilise meditsiini maailmas.


Kuigi PRP ja PRF-il on sarnasusi, siis nende erinevused tõstavad just PRF protseduuri efektiivsuselt esile

Mõlemad protseduurid eeldavad patsiendilt venoosse vere võtmist katsutisse: PRP puhul rohkem, PRF puhul vähem. Mõlema puhul paigutatakse kogu veri tsentrifuugi, et teineteisest eralduksid verekomponendid. PRP puhul on tsentrifuugikiirus väga suur, mis võimaldab vere raskematel osakestel (leukotsüüdid, tüvirakud) langeda katsuti põhja ning pinnale jäävad trombotsüüdid ja plasma. Seejärel kogutakse plasma ja trombotsüüdid süstlasse ning süstitakse ravitavasse piirkonda. Uuemad uuringud aga näitavad, et tehnoloogia, kus on trombotsüütide kontsentratsioon suurem ja lisaks jääb alles ka leukotsüüte ning tüvirakke, on koetaastamisel palju efektiivsem kui traditsiooniline PRP. Selle uue infoga loodigi PRF, mille produkti tsentrifuugitakse madalamal kiirusel, mistõttu ei eraldu verekomponendid üksteisest nii selgelt. Seega jääb trombotsüütide kihti alles mõningal määral leukotsüüte (osalevad meie immuunsüsteemis) ja ka tüvirakke. See tähendab omakorda, et PRF-is on rohkem ravivaid komponente, kui PRP-s. Madalam tsentrifuugimiskiirus on parem ka vererakkudele - nii tekitatakse neile vähem traumat ja lõpp produkti jääb alles rohkem tüvirakke.


Üks suur erinevus kahe protseduuri vahel on ka trombotsüütide kontsentratsioon. Uuringud näitavad, et ideaalne trombotsüütide kontsentratsioon trombotsüütide rohke plasma jaoks on 2-5 korda rohkem, kui tüüpililiselt organismis on. Uuem kirjandus tõdeb, et veelgi kõrgem trombotsüütide kontsentratsioon oleks veelgi parem koekahjustuste parandamiseks. PRF sisaldab seega 10 korda rohkem trombotsüüte, kui on tavaliselt organismis.

Viimaseks erinevuseks tooksime välja, et PRF puhul ei kasutata antikoagulanti, kui verd käsitletakse ja tsentrifuugitakse. PRP puhul kogutakse veri katsutisse, kus on juba antikoagulant, mis takistab verel liiga kiirelt hüübimast. Et hoida trombotsüütide produkt võimalikult naturaalsena, siis PRF katsutisse ei ole lisatud antikoagulanti. Ilma katsutis oleva antikoagulandita hakkab meie naturaalne vereosa fibrinogeen muutuma fibriiniks trombiini toimel, mis on verehüübe algstaadium. Tekib käsnjas fibriinimaatriks, mis aktiveerib trombotsüüte ja kasvufaktoreid vabastatakse aeglaselt, mis algatabki koeparanemise protsessi.


iPRF üks piirkond (nägu) 255€

iPRF kaks piirkonda (nägu+kael) 395€

iPRF peanaha ravi 225€


Ilusat sügise algust!


Tekst: RN Elli Maria Mäesalu