125324444835508 125324444835508
top of page
Search

MU NAHK PUNETAB!

Updated: Jun 12, 2019

Tekst:

Kristine Kõps

esteetilise meditsiini õde


Meie juurde tulevad inimesed murega, et nende nahk on teatud määral liiga punetav või liiga tundlik. Mõnedel neist on juba diagnoositud ka rosaatsea, neid on varasemalt arstlikult ravitud, teised jällegi pole osanud oma murega kuskile pöörduda. Kõikide soov on meie juurde tulles aga üks - saada leevendust punetavale nahale ning ilma, et peaks pikalt tarvitama ravimeid, vaid just nahasõbralikult ning kergemate abivahenditega.

ÕPIME TUNDMA.. Rosaatsea võib teadupärast ilmneda mitmel erineval kujul ja vormil. See võib olla kerge õhetav kuid püsiv punetus, samas ka katkiste kapillaaridega tugev punetus. Võib olla ka tugevate akneliste põletikukolletega punetus. Komplitseeritumad vormid võivad mõjutada nägemist (silmad ja silmalaud on äärmiselt ärritunud) ning nina kuju (nina laienemine, punetamine). Tänapäeval kannatab rosaatsea probleemi käes umbes üks kümnest naisest. Tavaliselt algab see kolmekümnendates, kuid ka varem või hiljem. Seisund ei ole meeste seas nii levinud, kuid kui see esineb, siis agressiivsemal kujul. Tõsi on see, et rosaatsea probleemi saab leevendada, võttes vaatluse alla kogu elustiili ning leides seal kohti, mis mõjutavad punetuse esinemist (alustades toitumisest kuni saunaskäimiseni või päikese käes viibimiseni). Rosaatsea patsiendi nahaseisundi kvaliteeti on võimalik tõsta ehk on võimalik õppida oma nahaga selliselt ümber käima, mis muudab punetuse “mugavamaks” ning rohkem kontrollitumaks. Tugeva rosaatsea korral tuleks pöörduda nahaarstile, kuid leidub neid, kes seda teha ei taha või soovivad proovida leevendust ilma arstliku sekkumiseta. Sellisel juhul soovime enam teadvustada patsiendile võimalikke tagasilööke ning teadlikkust, et tulemuste ootamisega peab olema kannatlik. Potentsiaalsed allergiad, hormonaalne düsbalanss ja igapäevane rutiin on märksõnad, mida peaks rosaatsea puhul silmas pidama. Need ei pruugi olla probleemi “juured”, kuid võivad olla siiski põhjuseks, miks nahk on hakanud väga tugevalt reageerima ja punetama. Sel juhul on võimalik agressoreid vähendada.

KODUHOOLDUS ROSAATSEA KORRAL

Koduhoolduses soovitame oma patsientidel kasutada tõesti tooteid, mis neid võiksid aidata, ehk maksimaalselt eesmärgilised. Kuna nahk võib olla ühtlasi tundlik, punetav kui rasune, siis peab tootevalikul lähtuma kõigest sellest. Teisalt ei tohiks nahka “üle hooldada” või liigselt ärritada. Praegusel ajal on õnneks saada väga palju kodukosmeetikat, mis tõesti võib toimida ning aidata saavutada teatud efekte ning leevendust (ilma retseptita). Üks soovitustest on meie poolt kindlasti antioksüdant seerum (näiteks C vitamiini seerum) või lausa detoksikatsiooni seerum (Renophase NATIV Sérum). Kuna punetaval nahal on vabade radikaalide poolne kahjustus, siis need kaks on hea võimalus naha kaitsevõime taastamisega alustamiseks. Kontsentratsiooni ja täpsema toote peab välja valima vastavalt naha seisundile, mida hindab spetsialist. Järgmisena võiks peale kanda hooldava näokreemi, mis ei tohi ühtlasi olla rasvane ning agressiivne, kuid võiks kaitsta langenud nahabarjääri ning anda piisavat niisutust. Meie soovitame sel puhul kas fütoöstrogeenidega (hormonaalselt balansseeriv) toodet, glucanolactooniga või probiootikumidega tooteid. Esimesed kaks on õrnalt koorivad kuid väga head naha kaitsevõimet taastavad kreemid, viimane hakkab järk-järgult tööle naha tugevdamisega. Oluline on, et nahk hakkaks end ise rohkem kaitsma, tööle seestpoolt väljapoole. Vastav toode valitakse välja lähtudes individuaalsusest.

Rosaatsea korral on naha kaitsebarjäär igal juhul kaotanud oma võimsuse just rakkude poolse vedelikupuuduse tõttu, mis omakorda tekitab niiskuse kadu. Tseramiidid toodetes aitavad sel puhul taas üles ehitada lipiidide struktuuri, mis on võtmeks kaitsebarjääri tugevnemisele. Nahal vähenevad sel juhul ka stressi ilmingud ning ta on rohkem “rahunenud”. Ühtlasi, igapäevane SPF board spectrum võiks aidata vähendada naha punetust ning parandada selle seisundit. Just titaaniumdioksiidi ja tsinkoksiidi sisaldavad kaitsekreemid oleks meiepoolne eelissoovitus - need on nahale vähem ärritavamad.

Siin olid kirjas vaid mõned kodused nipid, mida omaltpoolt soovitame, ning meie juures protseduuridel käies hoiame tegelikult alati “kätt pulsil”, et teie kodune nahahooldus oleks kontrolli all, sest kui ühe tootega on eesmärk saavutatud teatud staadiumini, leiame meie, et nahale oleks nüüd vaja anda ka midagi natuke teistlaadi.. Kuid iga patsient on individuaalne ning alati ei saa lähtuda kindlatest skeemidest.


KLIINIKU PROTSEDUURID Kliinikus teostame kindlasti vaid eesmärgilisi protseduure lähtuvalt patsiendi individuaalsusest. Punetavale nahale teostame kergeid geelkoorimisi ning sellega tahame ka murda väikese müüdi, et happekoorimine on punetavale nahale välistatud - vastupidi - just nendega on võimalik kontrollitult ning äärmiselt nahasõbralikult, vaikselt-vaikselt leevendada naha seinduit, sh minimaalsete taastumisnähtudega. Geelkoorijad aitavad alla võtta põletikulisi protsesse nahas, kuna nad võivad käituda kui looduslikud antibiootikumid nagu näiteks mandelhape, piimhape (probiootikum). Teiseks pakume LED punase valguse fotobiomodulatsiooni koos nahka niisutava peelinguga.

bottom of page