Search

PIGMENDILAIGUD KUI PLEKID MARMORIL?

Updated: Sep 26, 2019Arutame tihti Kristinega erinevaid nahaprobleeme. Töötame nendega kohati loominguliselt nagu kunstnikud, kuna iga inimese “lõuend” on erinev. Rääkisime naljatledes, et nahk on nagu kaunis marmor. Miks me neid omavahel võrdleme? Marmor imab endasse kergelt plekke ettearvamatutele sügavustele. Vahel neid ei saagi sealt kätte, teinekord on plekid pindmisemad ja saame neid kergema puhastuse või lihvimisega eemaldada. Samamoodi on pigmendilaikudega ehk hüperpigmentatsiooniga. Neid võib olla erinevates nahakihtides - pindmisemalt epidermises, sügavamalt dermises. Vastavalt nende sügavusele valime ka võimalikult parima lähenemise, kuidas neid eemaldada või märgatavalt vähendada.


Kuuleme sageli, et patsiendi mureks on tumedamad, tavapärasest nahatoonist erinevad laigud. Neid võib olla erinevas suuruses ja kujus. Näonahast rääkides asuvad nad enamasti põskedel või laubal. Sel hetkel on tegu hüperpigmentatsiooniga. See tähendab, et teatud piirkonnas on pigmendirakud ehk melanotsüüdid aktiivsemad ja toodavad rohkem melaniini. Hüperpigmentasiooni kolm peamist põhjust on:


Hormoonid tekitavad melasma tüüpi hüperpigmentatsiooni. Tüüpiliselt esineb seoses rasedusega, kui hormoonide kõikumised on suured.

Päikeselaigud, solaarlentiigod või “maksaplekid”. Need on seotud liigse ja kaitseta päikese käes viibimisega. Enamasti on neid näol või käelabadel, kohtadel, mis on kõige enim päikesele nähtavad.

Põletikujärgne hüperpigmentatsioon. Seda põhjustab enamasti nahakahjustus või põletik. Kõige tavalisem põhjus on akne.


Nahk enne IPL ravi

Nahk pärast IPL ravi

Kõige rohkem tekib hüperpigmentatsiooni päikese mõjul ja põletikujärgselt. Mida rohkem olete kaitseta päikese käes, seda rohkem on riski hüperpigmentatsiooni tekkeks.

Vähemesinevad riskifaktorid on:

Suukaudsed rasestumisvastased vahendid või rasedus - melasmitüüpi hüperpigmentatsioon. Kui teatud hormoonitootmine kehas suureneb, siis see võib mõjutada ka melaniinitootmist.

Tumedam nahatüüp on aldis pigmendimuutustele.

Fotosensitiivsed ravimid (põhjustavad valgustundlikkust).

Nahatrauma, näiteks pindmine põletus või haav.


Hüperpigmentatsiooni vähendamine lokaalselt:

Pleegitavad ravikreemid (hüdrokinoon)

Retinoidid

C vitamiini seerum

Antioksüdandid

Laia toimega päikesekaitsekreem

AHA-hape, aselaiinhape


Päikesekaitse on üks olulisemaid viise, kuidas end hüperpigmentatsiooni eest kaitsta ja olemasolevat vähendada:

Kasuta füüsikalise kaitsega, tsinkoksiidi sisaldavat kreemi.

SPF suurusjärk peaks olema 30-50.

Kreem peaks olema laiatoimeline.

Kasuta igapäevaselt! Kui viibid päikese käes päev otsa, higistad või ujud, siis uuenda kreemi iga 2 h tagant. Ainult rannas viibimine ja suvi ei ole näidustus päikesekaitse kasutamiseks! Pilved blokeerivad vaid 20% päikesekiirtest. Meie soovitame muuta päikesekaitsekreemi kasutamine igahommikuseks rutiiniks nagu hambapesu.

Melasmi korral võib isegi valgus mõjutada hüperpigmentatsiooni - siis soovitame mineraalset päikesekaitsekreemi. Selles sisalduv raudoksiid blokeerib valgust.

Soovitame end ka riietusega kaitsta (kaabu, katvad sallid jne).

Väldi päikese käes viibimist kõige intensiivsemal kellaajal (10.00-16.00).


Mida meie saame teie heaks teha?

Meie kliiniku protseduuride valikus on mitmeid, mille abiga saame teie hüperpigmentatsiooni vähendada või kaotada. Oluline on teada: kui soovid tegeleda oma hüperpigmentatsiooniga, siis pead muutma oma elustiili! Kui te näiteks oma päikesekäitumist ei muuda, siis tuleb kõik tagasi! Kodune nahahooldus on väga tähtis, kui mitte kõige olulisem. Meie omalt poolt soovime teid igati aidata ja informeerida, kuidas probleemiga tegeleda.

Happekoorimine - koorime õrnalt teie nahka järkjärgult, mille toimel eemaldub hüperpigmentatsioon. Kuna läheneme nahale vaiksemalt, kui näiteks IPL protseduuriga, siis peaksite arvestama kuuriga (umbes 5-6 korda).

IPL valgusraviprotseduur - võtame sihtmärgiks teie nahas oleva melaniini ehk pigmendi. Pärast protseduuri eemaldub pigment nagu “kohvipuru” ning all näete selget ja tervet nahka. Protseduur ja taastumine on kiired. Isegi üks protseduur võib anda olulisi tulemusi.Loe lähemalt https://www.medicina.ee/protseduurid2

Küsimuste korral kirjutage ellimaria@medicina.ee


Elli Maria Mäesalu