125324444835508 125324444835508
top of page
Search

Krüoteraapia versus CO2 LASER soolatüügaste ravis

Tüükad (ingl k. warts) on inimese papilloomiviiruse (HPV) põhjustatud healoomulised epiteliaalsed vohandid nahal ja limaskestadel. Tüükaid võib esineda kõikjal nahal, kuid sagemini kätel, jalgadel, suguelunditel. Rahvakeeli kutsutakse neid soolatüügasteks ilmselt nende näsalise struktuuri tõttu. Tavaliselt on nad väikese suurusega (mõne millimeetrise läbimõõduga) nahavärvi hüperkeratootilised ebatasase pinnaga paapulid, mille läbimõõt võib ulatuda kuni 2 cm. Neid võib esineda kõikides vanusegruppides, kuid sagedamini just lastel ja noorukitel. Nakatumine toimub peamiselt otsese aga ka kaudse kontakti teel ning sõltub virioonide arvust tüügastes, kontakti kohast ja ka organismi immuunstaatusest. (1-3)


Tüügaste kliiniline väljendus sõltub HPV tüübist ja ka nakkusvärati asukohast, mille tõttu klassifitseeritakse neid harilikeks, jalataldade, lamedateks, filiformseteks, küüneümbruse ja mosaiiktüügasteks. Suguelunditel olevaid tüükaid nimetatakse kondüloomideks. (1,3)


Tihtipeale võivad tüükad spontaanselt paraneda, kuid ravivalikute seas on ka mehhaaniline tüüka eemaldamine. Kõige kättesaadavam meetod on krüoteraapia ehk külmaravi vedela lämmastikuga. See ravikuur on aeganõudev, sest vajab korduvaid seansse ja tüügas võib ikka taastekkida.

Medicina Kliinikus saame pakkuda ka tüüka eemaldamist CO2 laseriga. Laseriga erinevate tüügaste eemaldamine on tõhus ja aegasäästev, kuna vajab vähem kordusprotseduure (2-3 protseduuri) - valikmeetod probleemsetele ja korduvatele soolatüügastele. (2,4)


CO2 laseril on palju rakendusi dermatoloogias ja dermatoloogilises kirurgias ning selle üks eelis on mitmekülgsus - olles üheaegselt nii “aurustustööriist” kui skalpell.


CO2 laseriga soolatüüka eemaldamine

Soolatüüka eemaldamine 60€, iga järgnev 40€*

Aeg broneerida dermatoveneroloogia arst-resident Kristi Tiimanni vastuvõtule - laserprotseduurid. Moodustis(t)e eemaldamisele lisandub esimesel* visiidil ka visiiditasu.

Kasutatud allikad:

  1. Kaur, S, Kingo K, Karelson M, jt. Nahahaigused. Teine, täiendatud ja parandatud väljaanne. Eesti, Tartu Ülikooli kirjastus: University of Tartu; 2015

  2. Bologna JL, Schaffer JV, Duncan KO, jt. Dermatology Essentials. 1st ed. Elsevier Saunders; 2014

  3. Goldstein BG, Goldsrein AO, Morris-Jones RM. Cutaneous warts (common, plantar, and flat warts). UpToDate 2021. https://www.uptodate.com/contents/cutaneous-warts-common-plantar-and-flat-warts/print

  4. Nguyen J, Korta DZ, Chapman LW, Kelly KM. Laser Treatment of Nongenital Verrucae: A Systematic Review. JAMA Dermatology, 2016;152(9):1025-1034

bottom of page