top of page
Search

KRÜOKIRURGIA (Krüoteraapia)

Krüokirurgia või dermatoloogiline krüoteraapia on dermatoloogias laialdaselt ja ammu kasutatud meetod. See on tihtipeale esimene valik, mida paljude nahamoodustistie eemaldamiseks kasutatakse. Kui seda protseduuri varem kogenud ei ole, siis võib tekkida nii mõningaidki hirme ja uskumusi protseduuriga seoses.

#cryosurgery #cryopeno #krüoteraapia #konnasilmad #soolatüükad #aktiinilisedkeratoosid #seborroilisedkeratoosid #nahanäsad #molluskid #ateroomid

#angioomid #hemangioomid #kirssangioomid #tähtneevused #lentiigod

TOOKSIME VÄLJA MÕNED ENAMKUULDUD ARVAMUSED:

  • Krüoteraapiaga saame tekitada koekärbumist.

Õige! Krüoteraapia toimibki tegelikult paikse põletiku tekitamisega. Kui tekib paikne koenekroos ja eemaldame verevarustuse, siis soovimatu moodustis eemaldub.

  • Krüoteraaoiaga eemaldatakse erinevaid nahamoodustisi. 

Õige! Krüoteraapiaga saab tõesti teatud healoomulisi nahamoodustisi lõplikult eemaldada nii, et nad enam samasse asukohta tagasi ei teki. Erandiks on soolatüükad, mis võivad täpselt samasse asukohta tagasi tekkida või mitte üldse ära kaduda. Aga näiteks fibroma molle'd või nahanäsad eemalduvad tüüpiliselt kenasti ja igaveseks. 

  • Krüoteraapiaga saab eemaldada sünnimärke.

Vale! Sünnimärgid on oma olemuselt/koetüübilt visad ja tugevad ning nende eemaldamiseks on vaja pigem pisikirurgiat. Me ei saa eemaldada neid krüoteraapia või IPL-ga. Kui seda aga üritatakse, siis kahju sellest ei ole, sünnimärgid ei muutu traumast “pahaks”. 

  • Krüoteraapiaga saab eemaldada teatud nahavähki.

Õige! Teatud sügavuseni asuvaid basalioome (paikne, siirdeid mitte andev nahavähk) saab krüoteraapiaga eemaldada. Vajab siiski hoolsat arstipoolset jälgimist ja piisavalt pikka külmutusaega, ca 60 sek. Ka vähieelseid seisundeid - aktiinilisi keratoose saab samuti eemaldada.

  • Teatud kaasuva haigusega ei saa teha krüoteraapiat või peab olema väga hoolas ja olukorda õigesti hindama.

Õige! Ravimata diabeedi puhul võib tekkida neuropaatia, mis tähendab perifeerse närvisüsteemi häireid. Selle mõjul tekivad tundlikkusehäired ja häirub verevarustus, eriti alajäsemetes. Krüoteraapia võib tekitada diabeetikule haavandeid, kuna paranemine on aeglustunud. 

  • Krüoteraapia on pikk ja vaevaline protseduur.

Vale! Protseduur kulgeb tihti kiirelt ja pigem ebameeldiva aistinguga. Võiks varuda 10-20 minutit, kuid lämmastiku aplikeerimine kestab üldiselt kõigest 3-60 sek.

  • Soolatüükad ja konnasilmad on sama asi.

Vale! Konnasilmad on tingitud survest piirkonnale (valed jalanõud, seisev töö, kehaasend jne). Konnasilmade puhul tasuks mõnel juhul kaaluda hoopis ortopeedi külastust. Kui ebanormaalse surve probleem piirkonnale ei kao, siis moodustis tekib tõenöoliselt mõne aja pärast tagasi. Soolatüükad väljenduvad papilloomviiruse sümptomina ja seda lõplikult organismist välja ravida ei saa. Kuid ravi on neil kahel moodustisel enamasti täpselt sama. 

  • Krüokirurgia tekitab ville.

Õige! Kiirel temperatuuri langusel rakud kristalliseeruvad, paisuvad ja lõhkevad. Nii võibki tekkida koevedelikuga täitunud “külmaville”. See on normaalne ja abiks on siis näiteks Bebanthen, mis kuivatab villid kiirelt. 

  • Soolatüükad kaovad tavaliselt ühe protseduuriga.

Vale! Mõni pisem võib ühe korraga taanduda. Soolatüükad võivad vahel nii visad olla, et vajavad 20+ protseduuri korda. Soolatüügaste avaldumine on seotud ka immuunsuse langusega, seega tasuks seda toetada ka seespidiselt!

  • Enne protseduurile tulekut ei tohi kindlasti ise konnasilma või soolatüükaga midagi teha.

Vale! Moodustisi tuleb just pidevalt koduselt hooldada. Tähtis on hoida need sarvestunud nahast vabad, et krüoteraapia mõju oleks piisav. Kui moodustisele on kuhjunud palju ja kõva surnud nahka, siis ei jõua lämmastik moodustise “tuumani”. Seega tasuks koduselt teha jalavanne ja nahka pehmendada. Väga paksule jalanahale võib kanda 10% uurea sisaldusega kreemi, mis aitab surnud nahal eemalduda. Konnasilmi võib pimsikiviga hõõruda, kuid soolatüükaid tasuks pigem küünetangide või kääridega ettevaatlikult lõigata. Pimsikiviga soolatüükaid hõõrudes võivad need hoopis laieneda ja muutuda mosaiikjaks. Lisaks võib kasutada ka käsimüügi salitsüülhappe preparaate või keratolüütikume. 


LOE ka krüoteraapia protseduuri MEELESPEAD


CryoPen® krüoteraapia brotseduurile saate aega broneerita siit.#akt

bottom of page