125324444835508 125324444835508
top of page
Search

HÜPERHIDROOS - KEERULISE NIMEGA NUHTLUS!

Updated: Sep 12, 2022


Mis on Botox?


Botuliintoksiini ehk rahvakeeli Botoxit kasutatakse ravieesmärgil laialdaselt, nagu oleme ka eelnevalt kirjutanud. Varem puudutasime botuliintoksiini teemat näo ülemise osa miimiliste kortsude ravis, kuid täna tahaks rääkida natuke hüperhidroosist ehk liighigistamisest. Botox on neurotoksiin, mis sisaldab botulismi ehk teatud tüüpi toidumürgitust tekitavaid mikroobe. Ei tasu muretseda, professionaali poolt õigesti kasutades on see täiesti ohutu.


Botuliintoksiini kasutamine esteetikas algas kosmeetilistel põhjustel. See silub näo miimilisi kortse, halvates ajutiselt lihaseid. Arstid kasutavad Botoxit ka neuromuskulaarsele häirete puhul, näiteks migreeni, lihasspasmide ja hüperhidroosi ravis.


Hüperhidroos on meditsiiniline termin liighigistamise nimetamiseks. Liighigistamine tähendab, et higistate isegi siis, kui ei ole otseselt palav. Higistamine on lausa nii tugev, et isegi riided võivad läbi vettida. Tavalised deodorandid sellise higistamise puhul ei toimi.Hüperhidroosi on võimalik ajutiselt ravida botuliintoksiini süstidega. Botoxi peale võiks mõelda alles siis, kui isegi spetsiaalsed deodorandid mõju ei avalda. Kaenlaaluste ravi on FDA (US Toidu- ja Ravimiamet) poolt heakskiidetud. “Off label” variandina kasutatakse seda ka käte, jalgade ja näopiirkonna liighigistamise ravis. See tähendab seda, et nende alade ravitoime suhtes ei ole läbi viidud nii põhjalikke uuringuid tõestamaks selle efektiivsust.


Kuidas Botox töötab?


Botox halvab ajutiselt närvid, mis reguleerivad higinäärmete tööd. Normaalselt hakkavad higinäärmed tööle siis, kui kehatemperatuur tõuseb ja organism jahutab end higistamisega. Kui tegu on liighigistamisega, on need närvid ja näärmed üliaktiivsed ka siis, kui ei ole põhjust.

Kui probleemsesse piirkonda tehakse süsted, siis halvatakse närvid, mis saadavad higinäärmetele signaale sõnumiga, et hakataks higi tootma. Botox toimib ainult selles piirkonnas, kuhu süstid tehakse. Näiteks, kui süsted tehakse kaenla alla, siis see ei mõjuta see käelabade higistamist.


Kuidas hüperhidroosi Botoxi protseduur välja näeb?


Botoxi teostaja peab olema Terviseameti tervishoiutöötajate registris ametlikult registreeritud ning asutusel, kus vastavat protseduuri teostatakse, peab olema eriarsti tegevusluba. Medicina kliinikus teostab Botoxi ravi Dr Marge Tampere. Protseduur läheb kiiresti, süstid tehakse peene nõelaga naha alla kindlatesse punktidesse. Arst võib teha eelnevalt piirkonnale pliiatsiga märgid. Protseduuri teostamisel kasutatakse tuimestuskreemi, kuna piirkond on väga tundlik. Võite pärast protseduuri naasta tööle või muude igapäevategevuste juurde. Kui mõnda piirkonda ei saanud piisavalt toimeainet, siis saate paar nädalat pärast protseduuri võtta ühendust arstiga ja leppida kokku kordusprotseduuri aeg (hinna sees).


Kuidas valmistuda Botoxi protseduuriks liighigistamise vastu?


Enne protseduuri võiks 2-3 päeva vältida piirkonna raseerimist. Kui võtate verevedeldajaid, siis peate arvestama, et võib tekkida rohkem “sinikaid”. Kindlasti peab arsti teavitama, mis ravimeid te tarvitate.


Millised on riskid ja kõrvaltoimed?


Botoxi ohutus on laialdaselt tõestatud ning selle protseduuriga kaasneb vähe ja pigem harva kõrvaltoimeid. Enamasti taluvad inimesed seda hästi. Kõige tavalisemad kõrvaltoimed on:

*Süstepiirkonnas tekkiv valu või hematoom

*Peavalu

*Gripilaadsed sümptomid


Tõsised kõrvaltoimed on Botoxi puhul harvaesinev nähtus ja mõjutavad tervet organismi.


Mida oodata pärast protseduuri?


Higistamise vähenemine toimub ravitud piirkonnas 2-7 päeva jooksul. Täielik piirkonna kuivus võib ilmneda paari nädalaga.

Meeles peab pidama, et Botoxi mõju on ajutine, mis tähendab, et tulevikus on korduvad protseduurid vajalikud. Kaenaalustele võib mõju kesta 4-14 kuud. Käe- ja jalalabadel püsib tulemus tavaliselt vähem aega ja kordusprotseduur võiks olla umbes 6 kuu pärast.


Nahamurede korral tule põhjalikule nahaanalüüsi sisaldavale konsultatsioonile.

bottom of page