125324444835508 125324444835508
top of page
Search

5-ALA fotodünaamiline ravi (PDT) klorofülliiniga


Mis on 5-ALA?

5-aminolevuliinhape ehk 5-ALA on ketokarboksüülhapete rühma kuuluv aminohape. Seda toodetakse nii loomade, taimede kui ka mikroorganismide poolt ning see osaleb heemi biosünteesis, mängides olulist rolli raku kasvus ja ainevahetuses​. 5-ALA ravimit kasutatakse fotodünaamilises ravis tänu selle võimele selektiivselt akumuleeruda kahjustunud piirkondades, näiteks nahakasvajates või rasunäärmetes. Pärast 5-aminolevuliinhappe paikset manustamist metaboliseerub aine protoporfüriin IX-ks (PpIX) ehk fotoaktiivseks ühendiks. Sobiva lainepikkuse ja energiaga valguse toimel PpIX aktiveerub. Sellise fotodünaamilise teraapia (PDT) käigus toodetakse reaktiivseid hapnikuühendeid (ROS), mis kahjustavad sihtrakkude membraane ja DNA-d, põhjustades nende hävimist. Selle omaduse tõttu kasutatakse 5-ALA-PDT-d laialdaselt teatud nahavähi, aktiiniliste keratooside ja akne raviks. PDT-d peetakse nahahaiguste ravis tõhusaks, kuna see võimaldab selektiivset ja mitteinvasiivset kahjustunud kudede hävitamist, samal ajal säästes ümbritsevat tervet nahka.


5-ALA ajalugu

5-aminolevuliinhappe fotodünaamilist ravi hakati kasutama dermatoloogias alates 1990. aastatest, kui Kennedy jt tutvustasid 5-ALA-d kui uut fotosensibiliseerivat ainet nahahaiguste raviks. Kuigi fotodünaamilise ravi kontseptsioon ulatub tagasi 1900. aastatesse, kui avastati, et valgustundlike ühendite ja valguse kombinatsioon võib tekitada rakkudele kahjulikke reaktsioone, siis 5-ALA kasutuselevõtt andis PDT-le dermatoloogias suure tõuke. 

Kliinilised uuringud on näidanud, et 5-ALA-põhine PDT on efektiivne aktiiniliste keratooside, pindmiste basaalrakuliste kartsinoomide ja akne ravis. Uuringud on näidanud, et ravi on ohutu ja efektiivne (80-100% pindmiste kahjustuste korral) ning pakub pikaajalist tulemust. Lisaks on madala doosiga ALA-PDT-d uuritud ka naha fotovananemise raviks, kus see stimuleerib DNA parandamise mehhanisme, aidates vähendada päikesekahjustusi ja parandada naha üldist tervist.

5-ALA seos akne raviga

5-ALA-põhine fotodünaamiline ravi on osutunud väga tõhusaks keskmise ja raske akne korral, mis ei allu tavapärastele ravimeetoditele. Uuringud näitavad, et ravikuuri läbimine võib vähendada aknet 60-80%. 5-ALA koos valgusega vähendab rasunäärmete aktiivsust ja põletikulisi koldeid ning hävitab samal ajal aknet põhjustavaid baktereid. Ravi mõju on pikaajaline. Selle järgselt on täheldatud väiksemat ägenemise riski, kuna protseduur vähendab rasunäärmete suurust ja aktiivsust, mis takistab uute põletikukollete teket. Samuti on sellel protseduuril eelis antibiootikumide ees, kuna ei põhjusta resistentsust. 

Medicinas teostame 5-ALA koos klorofülliiniga, mis on Laboratoires Renophase välja töötatud üliefektiivne kontseptsioon. Protseduuri teostamisel rakendame ka punast  LED valgust või IPL valgusimpulssravi ning salitsüülhappel põhinevat keemilist koorijat. Protseduur on üldiselt ohutu ja hästi talutav. Mõned patsiendid võivad ravi ajal tunda kerget ebamugavust või nahaärritust, aga need sümptomid kaovad tavaliselt mõne päeva jooksul. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed on naha punetus ja kerge valulikkus, mis on vaid ajutised. Protseduuri sobivuse aitab välja selgitada esmane konsultatsioon.


KASUTATUD ALLIKADGold, M.H., Goldman, M.P. (2004). 5-Aminolevulinic Acid Photodynamic Therapy: Where We Have Been and Where We Are Going. Dermatol Surg, 30: 1077-1084.


Zeitouni, N.C., Bhatia, N., Ceilley, R.I., Cohen, J.L., Del Rosso, J.Q., Moore, A.Y., Munavalli, G., Pariser, D.M., Schlesinger, T., Siegel, D.M., Willey, A., Goldman, M.P. (2021).  Photodynamic Therapy with 5-aminolevulinic Acid 10% Gel and Red Light for the Treatment of Actinic Keratosis, Non-melanoma Skin Cancers, and Acne. J Clin Aesthet Dermatol, 14(10): E53–E65. 


Zdubek, A., Maliszewska, I. (2024). On the Possibility of Using 5-Aminolevulinic Acid in the Light-Induced Destruction of Microorganisms. Int J Mol Sci, 25:3590. 


Wang, J., Gu, L., Shi, Z., Xu, Z., Zhai, X., Zhou, S., Zhao, J., Gu, L., Chen, L., Ju, L., Zhou, B., Hua, H. (2024). 5-Aminolevulinic Acid Photodynamic Therapy Protects Against UVB-Induced Skin Photoaging: A DNA-Repairing Mechanism Involving the BER Signalling Pathway. J.Cell Mol Med, 28: e18536.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page